Home / Duvar Dekorasyonu / Duvar Dekorasyonu

Duvar Dekorasyonu

Evinize yepyeni bir hava kazandıracak duvar dekorasyonu fikirleri mi arıyorsunuz? Bu içeriğimize göz attıktan sonra başka yere bakmanıza gerek kalmayacak.

Evi ev yapan aslında kişisel zevkinize göre şekillenen küçük dokunuşlardır. Evinizi baştan aşağıya lüks mobilyalar ile döşemiş olabilirsiniz ancak bu, içten bir ev dekorasyonu yaratmaya yetmez. Belki de rahat koltuğunuza oturduğunuzda gözlerinizi karşılayan bomboş duvarlara bir değişiklik yapma zamanı çoktan gelmiştir.

Siz de farklı duvar dekorasyon fikirleri ile kendi tarzınızı ve zevkinizi duvarlarınıza yansıtabilirsiniz. İşte duvar-dekorasyonu.com olarak hazırladığımız birbirinden güzel duvar dekorasyonu fikirleri!

1.Bir Duvar Galerisi Oluşturun

Karakteristik ve kendinize özgü bir duvar dekorasyonu yaratmak için bir duvar galerisi oluşturmayı deneyebilirsiniz! Sanat koleksiyoncusu veya sanatçıysanız koleksiyonunuzdaki veya yaptığınız eserleri duvarlarınızda sergileyebilirsiniz.

Ancak tabii ki bir duvar galerisi oluşturmak için sanatçı olmaya gerek yok. Siz de farklı boyutlarda ve tonlarda tabloları, uyumlu olacak bir düzende bir araya getirerek duvara asabilirsiniz. Bu sayede eviniz bir anda gösterişli ve stil sahibi bir havaya bürünebilir.

Bonus Fikir: Daha yüksek bir duvar illüzyonu yaratmak için galerinizi tavana kadar çıkarın.

2.Duvar Vurgusuyla Öne Çıkarın

Vurgu duvarı, iç duvarlardan birinin tasarım olarak diğer duvarlardan farklı olacak şekilde vurgulanmasıdır. Bu uygulama tipik olarak duvarların sıradan düz görüntüsünü farklı bir renk, doku veya desen ile kırmak için kullanılır.

Siz de sıradan duvarlarınızı bu uygulama ile alışılagelmişin dışına çıkarabilirsiniz. Bir duvarı farklı renge boyayarak öne çıkarabilir veya taş kabartma, ahşap kabartma gibi seçenekleri deneyebilirsiniz.

3.Şık Bir Televizyon Ünitesi Kullanın

Tv üniteleri hem fonksiyoneldir hem de şık salon dekorasyonu oluşturmanıza yardımcı olur. Duvar modüllü bir televizyon ünitesi ise aynı zamanda salon duvar dekorasyon fikirleri arasındadır. Siz de duvar modülü olan bir tv ünitesiyle duvarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Üstelik Doğtaş’ta birbirinden farklı tarzlara hitap eden retro tv ünitesi, modern tv ünitesi, country tv ünitesi gibi pek çok çeşidi bir arada bulabilmeniz mümkün.

4.Büyük Boyutlarda Bir Tablo Asın

İlham verici duvar dekorasyon fikirleri arasından bir diğeri, oldukça büyük boyutlarda bir tablo asmaktır. Özellikle salon duvar dekorasyon fikirleri anlamında oldukça estetik olan bu uygulama için isterseniz yüksek çözünürlüklü sanatsal bir fotoğraf, bir poster, isterseniz de resim asabilirsiniz.

Büyük boyutlarda bir tablo, duvarınıza hem renk hem canlılık katacaktır. Minimalist bir hava yaratmak için siyah beyaz bir fotoğraf da kullanabilirsiniz.

5.Duvar Dekorasyonu İçin Aynalardan Yararlanın

Salon duvar dekorasyon fikirleri arasından bir diğeri de aynalardan yararlanmaktır. Aynalar, ışığı yansıtarak daha geniş ve aydınlık bir ortam izlenimi yaratmaya yardımcı olurlar. İşte tam da bu sebepten, özellikle loş bir eve sahip olanların duvarlarını süslemek için ayna, mükemmel bir seçimdir.

Tavandan tabana kadar aynalar kullanabilir veya büyük boyutlarda bir aynayı duvara asarak aynanın illüzyon özelliğinden yararlanabilirsiniz. Dahası, sıradan aynalar yerine siyah ayna veya aynalı dekoratif duvar aksesuarları da oldukça hoş duracaktır.

6.Duvar Örtüsü İle Tarz Yaratın

Son günlerde özellikle gençlerin ilgisini çeken duvar örtüleri de farklı duvar dekorasyon fikirleri arasında. Etnik desenlerden tutun, ilham verici sözlere kadar çeşitli desende ve büyüklüklerde bulabileceğiniz duvar örtüleri ile evinizdeki atmosferi bir anda baştan yaratabilirsiniz. Burada önemli olan duvar örtüsü seçerken mobilyalarınızla uyumlu olmasıdır.

7.Özgün Bir Dekorasyon; Duvara Resim Yapın

Tablo asmaktan bahsetmiyoruz. Direkt olarak duvarın üzerine resim yaparak özgün bir iç mekan tasarımı elde edebilirsiniz. Endişelenmeyin, Bob Ross olmanıza gerek yok. Sadece basit bir deseni tüm bir duvar boyunca çizerek farklı bir tarz yaratabilirsiniz. Eğer ilginiz var ise daha büyük çaplı resimler de yapabilirsiniz.

“Ben hiçbirini yapamam veya uğraşmam” diyenler ise resim baskılı duvar kağıtları ile duvarlarında benzer etkiyi yakalayabilir.

8.Farklı Bir Yaklaşım: Duvara Çiniler Asın

Duvarlarında benzersiz bir hava yaratmak isteyenler, duvar dekorasyon fikri olarak çinileri kullanabilir. Çiniler eşsiz desenleri ve renkleriyle sanatın yaratıcı dokusunu duvarınıza yansıtacaktır. Çini yerine farklı renklerde ve desenlerde seramik tabakları da duvara asarak kendinize özgü bir görünüm oluşturabilirsiniz.

9.Tasarım Duvar Lambaları Kullanın

Kim demiş duvar dekorasyonu illa ki tablo ve çerçeveler ile olur diye? Tasarım duvar lambaları genellikle sıradışı dizaynları ile ön plana çıkar. Duvarlarınızı süslemek için klasik çizgilere sahip duvar lambaları bulabileceğiniz gibi, uç tasarımlara sahip modern ve loft duvar lambaları da bulabilmeniz mümkün.

Evinizin, genel veya oda bazında dekorasyonuna göre seçeceğiniz duvar lambasını, bir tane duvarın büyük çoğunluğunu kaplayacak şekilde veya iki adet duvar lambasını paralel şekilde kullanabileceğiniz gibi, bu içeriğimizde belirttiğimiz diğer duvar dekorasyon fikirleri ile kombinleyerek de kullanabilirsiniz.

10.Duvar Bitkileri İle Süsleyin

Duvara asacağınız yapay veya canlı bitkiler ile de göz alıcı bir duvar dekorasyonu yaratabilirsiniz. Hazır duvar bitkilerini tüm bir duvarı kaplayacak şekilde asarak üzerine neon duvar tabelası da ekleyebilirsiniz.

Bu görüntünün günümüzde özellikle fotoğraf çekilme durağı olarak oldukça popüler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Neden evinizin bir duvarı da öyle olmasın? Eğer bitkileri asarak kullanmak istemezseniz, tavana kadar uzanan bitkileri duvar kenarına yerleştirerek de duvara vurgu kazandırmanız mümkün.

11.Duvar Kağıdı Yapıştırmayı Deneyin

Duvar kağıtları doğru desen ve ton seçimi ile evinizde harikalar yaratabilir. İster daha soluk ve pastel tonlar tercih ederek evinize nötr ve minimalist bir hava katın, isterseniz de canlı ve cesur renk, desen tercihi ile enerjik bir atmosfer oluşturun. Hayalinizdeki evi adım adım gerçeğe dönüştürmek sizin elinizde.

12.Duvar Rafları İle Dekore Edin

Duvarlarınızdaki tekdüze görüntüden sıkıldınız mı? Monte edeceğiniz birkaç duvar rafı ile bu can sıkıcı boş görüntüye bir son verebilirsiniz! Ahşap, cam, metal gibi farklı malzemelerden üretilmiş, farklı tasarımlarda rafları kullanarak evinizde istediğiniz ambiansı oluşturabilmeniz mümkün.

Duvar raflarının üzerine dekoratif aksesuarlar, biblolar, bitkiler, kitaplar yerleştirerek görüntüyü tamamlayabilirsiniz.

13.Raflı veya Duvara Monte Kitaplık Tercih Edin

İlham verici duvar dekorasyon fikirleri arasında son olarak vereceğimiz fikir, kitaplıklar ile ilgili. İlk etapta “kitaplığın duvar dekorasyonu ile ne ilgisi var?” diye düşünebilirsiniz. Ancak alakası şu ki; raflarının arkası açık kitaplıklar, duvar önüne konulduğunda duvarın büyük çoğunluğunu kaplarken bir kısmını da gösterir. Bu da duvarların o boş görüntüsünü almakta sizlere büyük fayda sağlar.

  • Özellikle genişliği ve yüksekliği standart boyutlardan daha fazla olan kitaplıklar, duvarı daha fazla kaplayacağı için iyi bir seçim olacaktır.

Doğtaş’ın, ahşap rafları ve siyah, metal çerçevesi ile minimalist bir sadeliği, estetik bir görünümle birleştiren, modern bir kitaplık, duvar dekorasyonu için tam da bahsettiğimiz özelliklerde!

Klasik kitaplık görünümü yerine duvara monte edilebilen bir kitaplık tercih ederek de farklı bir duvar dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Kitap kurtları için en sevdikleri kitapları sergilemek kadar karakteristik bir duvar dekorasyonu yok, öyle değil mi?

About iga

Check Also

Mutfak İçin Duvar Kağıdı

Bu yazımızda, günümüzde geniş seçenek yelpazesi ile ön plana çıkan, mutfak için duvar kağıdı modellerini inceleyeceğiz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.