Home / Duvar Dekorasyonu / Koyu Renk Duvar Dekorasyonu

Koyu Renk Duvar Dekorasyonu

Koyu renk duvar dekorasyonu, cesaret isteyen bir dekorasyon tarzıdır. Bir zamanlar cesaret edemediğimiz koyu tonlar son zamanların yükselen eğilimleri arasında yer almakta. Etkileyici, sofistike ve iddialı mekanların anahtarı; koyu renk duvarlar… Bu yazımızda da Koyu Renk Duvar Dekorasyonu ve püf noktaları yer almaktadır.

DUVARA KOYU RENKLERİ UYGULARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN PÜF NOKTALARI

  • 1. Doğru odaya karar verin: Koyu renkler bir mekanı çok daha davetkar ve sıcak kılar. Yatak odası ya da oturma odası bu tür bir hissiyatı yaratmak istediğimiz alanlardandır. Koyu renklerin egemenliğindeki bir oturma odası çok daha davetkar bir atmosfer yaratmanızı, benzer şekilde yatak odasında da sarıp sarmalayan bir atmosfer oluşturmanızı sağlar.
  • 2. Odak noktası: Koyu renk duvarlar, mekandaki diğer dekoratif ögeleri ön plana çıkarmak için bir fon oluşturmanıza yardımcı olurlar.
  • 3. Mimari detaylar: Niş, şömine, kartonpiyer, yarım duvar panelleri, bordür gibi dekoratif ya da mimari detayları ön plana çıkarmak amacı ile duvarda koyu tonları tercih edebilirsiniz.
  • 4. Aydınlatma: Koyu renklerin egemenliğindeki bir mekanda klasik bir aydınlatma modeli yerine çoklu aydınlatma yöntemleri tercih etmeye özen gösterin. Sadece avize yerine, aplik, abajur, lambader gibi aydınlatmalara da yer açın.

ANTRASİT DUVAR RENGİ

Koyu renk duvar örneklerinden biri antrasit. Kömüre yakın gri tonları kırmızı, pembe gibi parlak tonlarla çarpıcı bir görünüm yaratıyor.

KOYU RENK DUVAR DEKORASYONU İÇİN PÜF NOKTALAR

Koyu renk duvarlar sanatsal çalışmaları ya da tabloları sergilemek için ideal bir tercih. Tablo aydınlatmalarıyla çarpıcı bir görünüm yaratabilirsiniz.

Farklı dokudaki koyu renk duvar seramikleri altın ve gümüş detaylarla, retro ya da vintage aksesuarlarla şık bir birliktelik oluşturur.

MONOKROM DUVAR RENGİ

Doğru bir aydınlatmayla mobilya ve duvarlarda monokromik ton, yani aynı rengin tonlarını kullanabilirsiniz. Bu tarz bir dekorasyon tercihi, dramatik bir etki elde etmenizi sağlar.

GRİ – HAM AHŞAP DUVAR RENGİ

Koyu tonların en çok tercih edildiği malzemelerden biri ham ahşap. Doğal ve dingin iç mekanlar için bu ikiliyi uygulayabilirsiniz.

KIRMIZI DUVAR DEKORASYONU

Kırmızının enerjisini iç mekanda kullanmak istiyor ancak duvarların tamamını boyamaya cesaret edemiyorsanız bir şerit halinde kullanabilirsiniz.

AÇIKLI KOYULU DUVAR RENGİ DEKORASYONU

Birbirine yakın tonların açık ve koyu değerlerini bir arada kullanarak mekanda derinlik yaratabilirsiniz.

KOYU RENK DUVARLAR İÇİN ÖNE ÇIKAN EĞİLİMLER

Koyu renkleri kullanma cesareti değişti artık. Doğal koyuluklar, kömür, füme tonları, antrasit, koyu gri, taş ve siyaha yakın renkler, özel tonajlar, sizin karakterinizi yansıtan obje ve seçimlerinizi daha fazla ortaya çıkaran fon renkleri olarak klasiklerin arasına yerleşiyor.

Koyu mekan renk tercihi, ham ahşap ve cam obje, mobilyalar ile küçük objelerde daha açık renk tercihleri, kırık beyaz, eski ahşap, vintage mobilyalarla daha sofistike, entelektüel bir duruş oluşturuyor.

About iga

Check Also

Mutfak İçin Duvar Kağıdı

Bu yazımızda, günümüzde geniş seçenek yelpazesi ile ön plana çıkan, mutfak için duvar kağıdı modellerini inceleyeceğiz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.