Home / Duvar Dekorasyonu / Tablo Çerçevesi Nasıl Seçilir

Tablo Çerçevesi Nasıl Seçilir

Tablo çerçeveleri, zaman içerisinde duvar dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından biri olarak kendine yer bulmuştur. Günümüzde iç mekanları renklendirmek ve hoş bir görüntü oluşturmak amacıyla birçok tablo çerçeve kullanılıyor. Aynı zamanda çerçeveler, kullanılan resmi veya fotoğrafı da koruyor. İster yatay, ister dikey olarak tercih yapılabiliyor. Oldukça farklı çerçeve modelleri olması nedeniyle çerçeve seçmek isteyenlerin seçimleri de zorlaşıyor.

Çerçevelerin, ahşap, lamine, kanvas gibi farklı modelleri yer alıyor. Burada alıcısının da zevki ve stili önemlidir. Kişi, kendi zevkine göre ve tabloyu kullanacağı iç mekanının diğer ögeleriyle de bütünleşecek şekilde seçim yapmalıdır.

Bu yazımızda, duvar dekorasyonu için epey önemli olan tablo çerçevesinin nasıl seçileceğine dair bilgilere yer vereceğiz.

Tablo Çerçevesi Nasıl Seçilir

Resim, fotoğraf, ayna ya da yazı vs. tablolara çerçeve alacaksanız ölçüleri farklılık gösterecektir. Çevrimiçi mağazalardan sipariş verecekseniz çerçeve ve tablo ölçülerine dikkat etmelisiniz.

Tablo çerçevesi nerede kullanılacaksa, oraya uygun ölçüler seçmelisiniz.

Küçük bir duvar için kullanılacak çerçeveler, küçük boy olarak tercih edilmelidir. Büyük boy tercihler, duvarın ve mekanın kalabalık görünmesine sebep olur.

Tablolar için en uygun alanlar, kalabalık olmayan bölümlerdir.

Çerçeve nasıl bir tabloda kullanılacaksa, o tabloya uygun olan bir model seçmelisiniz.

Her zaman öncelik tablonun ön planda yer almasıdır. Tablo çerçevesi, tabloyu gösteren ve ön plana çıkartan en önemli ögedir.

Eğer modern bir tablo için çerçeve alacaksanız buna uygun yine modern bir çerçeve olmalıdır. Beyaz, gri ve krem tonları genelde modern tabloların çerçeveleri için seçilen renklerdir.

Tablonuz klasik ya da antika bir modelse, kabartmalı, kahverengi tonlarda seçimler yapabilirsiniz. Eski yapıların çoğunda çerçeveler kalın ve motifli tercih edilmiştir. Tablodan daha çok çerçeve dikkat çeker. Eğer tablo daha ön planda olsun istiyorsanız daha ince bir çerçevede seçebilirsiniz.

Eğer tablonuz için alışveriş yapacaksanız çerçeveleteceğiniz tablo da yanınızda bulunmalı. Bu sayede hem ölçü açısından doğru tercih olur, tasarım olarak daha uygun olanı bulabilirsiniz.

Tablo Çerçevesinde En Sık Kullanılan Ölçüler

 13×18 Çerçeve: Fotoğraf albümleri için basılan fotoğraflar, bu ölçüye göre basılır. Duvarda kullanacaksınız birden fazla çerçeve düzenleyerek, bir kombin oluşturabilirsiniz. Masada ve konsol üstünde kullanım içinde ideal bir ölçüdür. En güzel anılarınızı ölümsüzleştirdiği gibi, bulunduğu mekana ayrı bir hava katacaktır.

 30×40 Çerçeve: Bu ölçüde olan çerçeveler, genelde ikaz yazıları için tercih edilmektedir. Sizler de yazı ve fotoğraf tablolarınız için kullanabilirsiniz. Yazı ve fotoğraflar için, birkaç tabloyu yan yana konumlandırarak farklı bir imaj çizebilirsiniz.

 35×50 Çerçeve: Resmi kurumlarda duvar çerçeveleri için genelde kullanılan ölçü budur. Okullarda ve yine resmi kurumların duvarlarında bulunan, İstiklal Marşı ve Atatürk fotoğraflarının genelde kullanıldığı ölçü budur. Sizler de anlaşmalarınızı ve çeşitli belgelerinizi bu ölçüyü baz alarak çerçeveletebilirsiniz.

 50×70 Çerçeve: Yağlı boya ve kanvasa özel basım tabloları için genelde tercih edilen ölçüdür. Özel günlerinizde çektirdiğiniz fotoğrafları büyük boy olarak kullanmak istiyorsanız bu ölçü sizin için ideal olacaktır. Aynalar için de ideal bir ölçüdür.

About iga

Check Also

Banyoda Duvar Kağıdı Kullanımı

Banyo, çoğu zaman ıslak bir zemine sahip olsa da banyoda duvar kağıdı kullanımı mümkündür. Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.